آموزش دانلود ، نصب و راندازی Android Studio

نکته 1 : نیازی به دانلود همه ی نرم افزار های معرفی شده در آموزش ذیل نیست زیرا نرم افزار ها در کلاس تحویل افراد حاضر گشته و در صورت فقدان این مجموعه با آوردن حافظه به همراه خود ، نرم افزار ها در کلاس به شما ارائه می گردد.

نکته 2 : تنها مورد دانلود پلتفرم های  SDK هست که برای دانلود آن ها IP  کامپیوتر خود را تغییر دهید و از محیط داخلی SDK اقدام به دانلود آن نمایید.

 

 

1. دانلود و نصب Java SE Development Kit (JDK) :

نصب و راه اندازی Android Studio

برای اجرای Android Studio ما به یک ماشین واسط (ران تایم) نیاز داریم که برای اینکار باید بسته Java SE Development Kit (JDK) رو نصب کنیم . این بسته شامل Java Runtime Environment (JRE) نیز میباشد که با دانلود و نصب JDK نیازی به نصب جداگانه JRE نخواهید داشت.

لینک دانلود JDK از سایت سازنده :  http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

دقت کنید سایت ایران رو تحریم کرده و باید از نرم افزار های تغییر ای پی استفاده کنید
نصب JDK بسیار ساده هستش و نیازی به آموزش نصب اون نیست

 

2. شناساندن مسیر جاوای نصب شده بر روی ویندوز :

اگر بخوایم اندروید استودیو رو بعد از نصب اجرا کنیم احتمالا به خطای cannot start Android Studio بر خواهیم خورد

این خطا بدین دلیل می باشد که ما مسیر جاوا نصب شده را در بخش  System Variable ویندوز ست نکرده ایم
برای این کار به مسیر زیر میرویم :
Start menu > Computer > System Properties > Advanced System Properties سپس گزینه Advanced tab > Environment Variables را انتخاب میکنیم

در صفحه جدید، باید جاوا را به سیستم معرفی کنیم :
پس از انتخاب گزینه New ، در پنجره باز شده دو کادر وجود دارد.
در کادر Variable name باید عبارت JAVA_HOME را عینا به همین صورت وارد کنید (حروف به صورت بزرگ و درج underline مابین دو کلمه)
در کادر Variable value نیز باید مسیر نصب JDK وارد شود. در صورتی که موقع نصب JDK مسیر پیش فرض را تغییر نداده باشید، مشابه مسیر نمایش داده در تصویر زیر خواهد بود.
مسیر نصب جاوا را مانند C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_21 وارد نمایید

که در نهایت به اینصورت خواهد بود

با انتخاب گزینه OK ، کار معرفی جاوا به سیستم به اتمام می رسد

دوستان گرامی تقریبا 50 درصد مسیر نصب و راه اندازی Android Studio رو طی کردید

 

3. نصب SDK Tools :

SDK (مخفف Software Development Kit) شامل ابزار و API های مورد نیاز برای توسعه اندروید می باشد. به عنوان مثال برای ساخت یک اپلیکیشن برای اندروید نسخه ۲٫۲ و به بالا، لازم است از طریق SDK Tools ، نسخه API مربوط به اندروید ۲٫۲ یعنی API Level 8 را دانلود و نصب کنید.
لینک دانلود SDK از سایت سازنده : https://developer.android.com/studio/index.html
دقت کنید سایت ایران رو تحریم کرده و باید از نرم افزار های تغییر ای پی استفاده کنید

برای نصب SDK پس از ورود به سایت معرفی شده گزینه Download Options را انتخاب کنید در قسمت SDK Tools ، گزینه مشخص شده در تصویر زیر را دانلود کنید :

پس از دانلود SDK آن را نصب کنید مراحل نصب بسیار ساده میباشد فقط کافیست روی دکمه های Next کلیک کنید پس از نصب SDK محیط SDK Manager نمایش داده می شود :

چون ایران از سوی گوگل تحریم است احتمالا SDK Manager به صورت زیر برای شما نمایش داده خواهد شد :

شما باید برای نمایش لیست گزینه های در دسترس برای دانلود در محیط SDK Manager از ابزارهای تغییر آی پی استفاده کنید

سه بخش اصلی نمایش داده شده در Android SDK Manager ، پوشه Tools ، نسخه های API از ورژن ۸ به بالا و پوشه Extras می باشد که به ترتیب هرکدام را توضیح می دهیم :
در پوشه Tools سه گزینه Android SDK Tools ، Platform-tools و Build-tools مشاهده می شود.
گزینه اول که قبلا دانلود و نصب کرده اید و در واقع همین SDK Manager بخشی از آن است.
دو مورد بعد یعنی Platform-tools و Build-tools را انتخاب و گزینه Install را انتخاب می کنیم تا شروع به دانلود و سپس نصب آنها بکند. دقت داشته باشید به صورت پیش فرض گزینه های دیگری در قسمت API ها و پوشه Extras نیز انتخاب شده هستند که فعلا “تیک” موجود در کنار آنها را غیر فعال کنید تا مرحله به مرحله و طبق آموزش ابزار مورد نیاز را دانلود و نصب کنیم.
پس یعنی در حال حاضر گزینه مربوط به نصب باید به صورت “Install 2 Packages” باشد. عدد ۲ نشان دهنده دو موردی است که ما انتخاب کرده ایم.در مرحله بعد با انتخاب گزینه Accept License ،دریافت فایلهای مربوطه آغاز می شود. پس از اتمام دانلود از سرورهای گوگل و نصب آنها، مطابق تصویر زیر، با علامت Installed مشخص شده اند :

دقت کنید چون بنده قبلا این گزینه ها رو انجام دادم و نصب کردم دکمه Install packages برام غیر فعاله

در تصویر بالا مشاهده میکنید که چندین نسخه متفاوت از Android SDK Build-tools زیر هم لیست شده که در واقع آخرین نسخه منتشر شده در بالای مابقی قرار دارد و نیاز نیست تمامی موارد را دریافت کنید. فقط جدیدترین نسخه ان لازم است دریافت و نصب گردد. مابقی ابزارها هم اگر چند نسخه متفاوت قابل انتخاب بود، فقط جدیدترین و بالاترین نسخه آن را انتخاب کنید.

نصب و راه اندازی Android Studio

موارد بعدی، API های منتشر شده از نسخه ۲٫۲ تا آخرین نسخه هستند که به عنوان مثال اندروید ۶ (مارشمالو) API 23 را شامل می شود. شما به عنوان برنامه نویس، با نسخه های API سروکار خواهید داشت نه نسخه هایی که هرکدام مرتبط با نام مخصوص به خود است.
در حال حاضر و به طور معمول، توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن های خود، از API 8 که مربوط به نسخه ۲٫۲ اندروید (Froyo) می شود استفاده می کنند، مگر مواقعی که اپلیکیشن مدنظر، امکاناتی را لازم دارد که در نسخه های ابتدایی اندروید در دسترس نیست.
پس برای دریافت و نصب API 8 ، طبق تصویر زیر، SDK Platform مربوطه و گزینه Install را انتخاب می کنیم (توجه داشته باشید چون در این لحظه قصد نصب فقط یک گزینه را داریم، گزینه نصب باید “Install 1 Package” برای شما نمایش داده شود.

گزینه های Samples for SDK و Google APIs فعلا مورد نیاز ما نیست. با این حال اگر مایل به دریافت آنها بودید، میتوانید انتخابشان کنید و یا گزینه اصلی Android 2.2 (API 8) را انتخاب کنید تا تمامی زیرشاخه های آن انتخاب و دریافت شوند.

 

آخرین قسمت، پوشه Extras هست که شامل کتابخانه ها، درایور USB و سایر مواردی است که برای توسعه اندروید مورد نیاز است که ما فعلا به ضروریات اکتفا کرده و طبق تصویر زیر، ۴ گزینه را برای دریافت انتخاب می کنیم :

برای افرادی لازم است که قصد دارند اپلیکیشن های خود را در هنگام توسعه، علاوه بر تست و Run کردن در ماشین های مجازی نصب شده بر روی رایانه خود، آنرا روی تلفن همراه اندرویدی خود نیز مشاهده کنند.

توجه : برای جلوگیری از مواجه شدن با ارور در ابتدای باز شدن اندروید استودیو، گزینه Intel x86 Emulator Accelerator را نیز نصب نمایید.

هر زمان که نسخه جدیدی از گزینه های نصب شده توسط گوگل منتشر شود، با باز کردن SDK Manager و لود شدن دیتا از طرف گوگل، در جلوی گزینه های مربوطه ، گزینه Update فعال خواهد شد که می توانید نسبت به آپدیت آن اقدام کنید.
مرحله نصب SDK Tools و متعلقات آن به پایان رسید و میتوانیم آنرا ببندیم. از این به بعد نیاز به باز کردن SDK Manager نخواهید داشت (مگر برای بروزرسانی بسته ها و یا سایر موارد خاص)

 

4. نصب و راه اندازی Android Studio :
لینک دانلود آخرین نسخه اندروید استودیو از گوگل : https://developer.android.com/studio/index.html
دقت کنید سایت ایران رو تحریم کرده و باید از نرم افزار های تغییر ای پی استفاده کنید

پس از دانلود فایل نصب اندروید استودیو مراحل زیر را انجام دهید