رسانه، علم غالب امروز – قسمت یازدهم

« به نام خدا »

بن افلک، نقش اول فیلم Argo، تهیه کننده و کارگردان فیلم هست که توی فیلم مامور فرار CIA با نام توی مندز بوده که یک شخصیت واقعی هست که الان آلزایمر هم گرفته!

 

یک چیزی داریم به نام دیرین گونه ها. بعداً بیشتر درباره این موضوع صحبت می کنیم اما مطرح کردن آن در اینجا به این دلیل است که فیلم سازان می آیند و این دیرین گونه ها را به میل خودشان بالا و پایین کرده و به نفع خودشان تمام می کنند. (مرتبط با قسمت قبلی)

داستان Argo (منظور داستان اصلی آن است، نه فیلم آن) نیز یکی از این موارد است.

همونطور که قبلا توضیح داده شد، انتخاب نام فیلم ها نیز اتفاقی نبوده و هدفی پشت آن خوابیده است. نام Argo نیز معنای خاصی در باطن خود دارد. آرگو در واقع نام کشتی ای است که جیسون (Jason، یکی از قهرمان های یونان قدیم) به همراه دسته اش (که به آنها Argonauts گفته می شود) از آیالکاس (Iolcos) تا کولچیس (Colchis) با آن سفر کردند تا یک گنج گرانبهایی (که به آن Golden Fleece گفته می شود) در موطن دیو و اهریمن رو بدست بیاورند. تو فیلم، فیلمی که تونی مندز (بن افلک) میخواد بسازه، آرگو اون سفینه هست. اما اگر بخواهیم کل فیلم را با آرگو شبیه سازی کنیم، به این می رسیم که تونی مندز شخصی هست که به موطن دیو و اهریمن می رود، آن 6 نفری که میخواد آنها را نجات بدهد شیء گرانبها، و ایران نیز موطن دیو و اهریمن است، که البته به خوبی در فیلم این چنین نیز نشان داده شده است!

04

اتفاقی که در واقعه 13 آبان اتفاق افتاد، این بود که در این جریان، چند نفر سفیر انگلیس داخل ساختمان بودند که تعدادی گروگان گرفته میشن و یک تعدادی هم فرار می کنند. اون گروگان هایی که گرفته میشن، فردای اون روز به دستور رهبر که اونموقع رئیس جمهور بودند، چند تا سیاهپوست و زن آزاد میشوند برای نمایش حس نیت. دو سه روز بعدش باز یکی دو نفر دیگه هم آزاد می شوند. توی این تعداد، 6 نفر رو نگه می دارند که اونا رو 444 روز توی ایران نگه میدارند. آمریکایی ها بابت این افراد کلی به ایران باج دادند. عملیات طبس رو به هوای این 6 نفر انجام دادند. بعد حالا اومدند توی فیلم، اون تعدادی که فرار کرده بودند رو جای این ها جا زدند! در واقع الجزایر این وسط پادرمیونی کرد و این درست نیست که این ها در فیلم گفته نشه!

01

در کلیپی، رهبر با زندانیان صحبت می کنه که نشون داده میشه که چقدر مودب و محترم و مهربون باهاشون برخورد میشه. رهبر ازشون میپرسه که چیزی کم و کسر ندارید، اوضاع خوبه، و … در مورد نیازهاشون صحبت میشه و میگه همه چی خوبه یا نه! یک گفتگوی دوستانه که وقتی هم آنها برمیگردند، میگویند که ما جز خوبی چیزی ندیدیم! اما در فیلم، مردم 180 درجه اونوری نشون داده شدند. با دیدن مردمی که درست کرده بودند، آدم دقیقا یاد زامبی میفته!

کلا صحنه هایی که از ایران در فیلم نشون داده میشه، صحنه های خشن، مرگ، داد و بی داد کردن، استرس و فشار و … در حالی که سفیر واقعی این جریان، خلاف این موضوع رو بیان کرده.

مثلا وقتی تونی مندز وارد ایران میشه، با صحنه های ترافیک، خشن، قتل، اعدام و آویزان کردن جنازه در شهر و … مواجه میشه و با موسیقی پس زمینه آن، این حس به آدم منتقل میشه که چه جای مزخرفی هست!

05

داخل این فیلم، آمریکایی ها رو مظلوم نشون میده انگار که داره بهشون ظلم میشه. بیننده اینقدر با این روند میاد جلو، که در صحنه آخر فیلم، حتی یک تماشاگر ایرانی هم دوست داره که این ها فرار کنند! درحالی که در واقعیت اصلا چنین تعقیب و گریزی وجود نداشته و این ها الکی اون رو هیجانی کردند!

 

 

عکس هایی که از این فیلم قرار داده شده، توصیفاتی بود که این فیلم از ایران و ایرانیان داشت. البته که خود فیلم نیز موارد بسیار زیادی دارد که فقط با دیدن کامل فیلم آشکار می شوند.

 

در قسمت های آینده، به ادامه بحث کلی پرداخته می شود…