Resaneh

رسانه، علم غالب امروز – قسمت اول

« به نام خدا »

رسانه! کلمه ای جذاب که با شنیدن نام آن، مصداق های زیبا و فراوانی در ذهنمان تداعی می شود!

آخرین بحثی که در معراج ده تدریس می شود، بحث رسانه است. شاید بتوان گفت رسانه چیزیست که همه ما در زندگی روزمره باهاش سر و کار داریم؛ به عنوان مثال، انواع و اقسام بازی های مختلف، فیلم های سینمایی، تلویزیون، ماهواره، روزنامه ها و … همه و همه نمونه هایی از انواع رسانه هستند. اما آیا رسانه واقعا همین چهره ایست که ما از آن می بینیم؟ آیا رسانه صرفا برای پر کردن اوقات فراغت و سرگرمی است؟ یا اینکه مفاهیم عمیق تری درون این علم نوظهور نهفته است؟ در این بخش، با آقای هدایتی همراه می شویم تا به بررسی عمیق تر این علم همه گیر و تاثیرگذار بپردازیم.

 

رسانه در واقع، بر خلاف باور ما، سرگرمی نیست! علم نسبتا جدیدی است که بوسیله آن، عقاید، باورها و رفتار انسانها هدف قرار می گیرد درحالی که هدف قربانی صرفا سرگرم شدن است!

رسانه به سه دسته تقسیم می شود:

 • رسانه های نوشتاری،  مثل روزنامه ها و مجلات
 • رسانه های شنیداری، مثل رادیو
 • رسانه های دیداری،    مثل سینما، تلویزیون، ماهواره ، اینترنت، بازی

برخی رسانه ها یک طرفه اند مانند تلویزیون و سینما و برخی از آنها تعاملی هستند مانند بازی ها و اینترنت

در  اینجا به تاریخ رجوع می کنیم و برخی از اتفاقات مهم مربوطه رو یادآوری میکنیم.

 • جنگ جهانی اول، سال 1914 تا 1918، به شمسی: 1293 تا 1297، یعنی تقریبا توی حکومت قاجاریه
 • جنگ جهانی دوم، سال 1939 تا 1945، به شمسی: 1318 تا 1324
 • تاریخ تاسیس رژیم اسرائیل: سال 1948
 • انقلاب ایران، سال 1979، به شمسی: 1357
 • تاریخ فروپاشی شوروی، سال 1991، یعنی 12 سال بعد از انقلاب ایران و 46 سال پس از جنگ جهانی دوم

در جنگ جهانی دوم، آلمان به رهبری هیتلر اومد که کل دنیا رو تصرف کنه. پس از شکست دادن چند کشور، به روسیه میرسه اما به دلیل سرمای یک محلی در آنجا زمین گیر می شوند و هیتلر شکست می خوره و بعدا خودکشی میکنه!

هیتلر در فاصله جنگ جهانی اول و دوم، یعنی حدود 20 سال که بخشی از زندگی هیتلر رو تشکیل میداد، اومد یک سری دانشمند رو تربیت یا استخدام کرد و بهشون اطمینان داد که هیچ محدودیتی در کارشون نیست. به طور مثال، به دانشمندان علم ژنتیک یا زیست شناسیش میگفت که هرچقدر که دوست دارید آدم بکشید و آزمایش کنید تا به علمتون برسید! این دانشمندان در زمینه های مختلف ژنتیک، نظامی، هوافضا و … به علم بسیاری رسید که این ها از علل تبدیل شدن آلمان به ابرقدرت اقتصادی جهان در اون زمان بود! هیتلر به هر قیمتی علم رو رشد می داد و می گفت که نژاد آریایی باید نژاد برتر دنیا بشه و برای آزمایش از آدم های غیر آریایی استفاده کنید!

به محض اینکه آلمان در جنگ جهانی دوم شکست می خوره، دو کشور شوروی و آمریکا موقعیت رو مناسب می بینند و این دانشمندان آلمانی رو می دزدند و به کشور خودشون می برند! شوروی اکثرا دانشمندان هوافضا رو می بره و همونطور که الان می بینیم، علم اول هوافضا مال این کشوره، و آمریکا اکثرا دانشمندان نظامی رو برد و قدرت نظامیش پیشرفت بسیاری کرد. پس علت اصلی رشد شوروی و آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، دزدی بود!

Resaneh

در شعار « نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی »، منظور از شرق، شوروی و از غرب، آمریکا بود.

در جنگ جهانی اول، نیروهای انگلیس در ایران بودند و یه قحطی شدید در ایران بوجود میاد که به هولوکاست ایرانی معروفه! که در اینجا، حدود 9 میلیون از 20 میلیون نفر جمعیت ایران یعنی بیشتر از 40 درصد مردم، در اثر قحطی مردند! به این صورت که گندم رو از کشاورزان می گرفتند و به سپاهیان خودشون می دادند.

در جنگ جهانی دوم، به صورت مستقیم و غیر مستقیم بالای 100 میلیون کشته شده تخمین زده شده است!

آمریکا و شوروی بعد از جنگ جهانی دوم، برای ادامه نیاز داشتند که دست به جنگ بزنند.

 • جنگ سخت:         این جنگ، جنگ نظامی و اسلحه هست. ابرقدرت ها تا جایی که بتوانند با جنگ سخت کار رو جلو می برند مانند سوریه، عراق و … منتهی اگر دو تا ابرقدرت با یکدیگر جنگ سخت می کردند، جنگ سنگینی می شد و کشوری که پیروز میشد، بسیار ضعیف باقی میموند.
 • جنگ نیمه سخت:  این جنگ، جنگ اقتصادی و تحریم هاست. منتهی این دو کشور نمی توانستند همدیگرو تحریم کنند.
 • جنگ نرم:             این جنگ، جنگ فرهنگ ها، ایده آل ها، نظرات و … است. شوروی از این موضوع خیلی باخبر نبود و اثراتش رو هم نمی دونست. در واقع، هیچ هالیوودی نداشت! اما آمریکا که هالیوود داشت، با استفاده از رسانه، طی 45 سال، بلایی سر شوروی آورد که در این کشور، فروپاشی رخ داد و به 15 کشور تجزیه شد که امروزه آنها را با پسوند -ستان (قزاقستان و …) می شناسیم.

 

اما این هالیوود، این جنگ نرم و این رسانه چطور توانست این تاثیرات را بگذارد؟

 

در قسمت بعدی به این موضوع پرداخته می شود…